RSS

Přihlásit se

Jevíčko
10. 7. 2020, 5.47
Převážně oblačno
Převážně oblačno
16°C
Aktuální tlak: 1010 mb
Vlhkost: 81%
Rychlost větru: 1 m/s JJV
Východ slunce: 4.57
Západ slunce: 20.59
 

Změna úředních hodin

Od 1.9. 2019 do odvolání se z organizačních důvodů mění úřední hodiny OÚ Biskupice, a to :

úterý: 8.00 – 11.00
12.00 – 15.00

středa: 8.00 – 11.00
12.00 – 15.30

Děkujeme za pochopení.

Biskupické rekord

Certifikát k rekordu

Vítěz soutěže Vesnice roku – Modrá stuha

Modrá stuha Vesnice roku 2010

Odkazy

  • Czechpoint – úřady na dlani
  • Elektronický portál územních samospráv
  • Linka důvěry
  • Města a obce online
  • Portál Evropské unie
  • Portál Regionálních Informačních Servisů
  • Portál veřejné správy České republiky
  • Turistický portál Východních Čech

Jak proběhlo kácení máje

Autor wolf ~ Prosinec 2nd, 2008

We cannot display this galleryV sobotu proběhlo na Zálesí již tradiční kácení máje. Počasí oslavám jara přálo, nechybělo bohaté a osvežující občerstvení a samozřejmě hudba v podání kapely Kázeň. Skácení máje předcházela malá scénka v podání občanů Zálesí – p. Skřepská – myslivec, p. Urbánková – šaman, p. Hollerová – žena dřevorubce a p. Holler s p. Přichystalem – dřevorubci. Máj se pak s úspěchem podařilo složit k zemi a vyvrcholením bylo uloupení vršku Máje, kterou pak organizátoří vykoupili lahvinkou kořalečky. Letos se lup podařil Jiřímu Pískovi a Láďovi Šumberovi. Fotografie naleznete níže v článku.
Kde se ale vzala tradice kácení máje?

Máje se staví již celá staletí a naši předkové takto vítali jaro. Především to ale byla oslava mládí, lásky a plodnosti. Ne náhodou považovali mravokárci májku za „věc nestydatou a nekřesťanskou“ a snažili se ji zakázat. Hezké tradice je třeba ctít, pojďme si proto připomenout některé májové tradice.

Ve středověku se v tuto dobu držela stráž s mečem. Mladí mužové byli zasvěcováni nejen do umění zacházet s mečem, ale i do mystérií a tajemství plození a života. Není bez zajímavosti, že se tyto zvyky konaly v době, kdy příroda ukazuje bujně na odiv plodivou sílu.

Většinou směli májku chystat jen svobodní mládenci. Porazili v lese smrk a zbavili ho až do špičky kůry. Zatím ve vesnici upletly dívky na vdávání věnec a ozdobily jej květy. Chlapci přinesli kmen do vsi a pod jeho vrchol pověsili věnec, nakonec byl kmen vztyčen a mládež okolo něj tančila.Zelený vršek symbolizoval život, který vzejde ze spojení obou pohlaví. V Bavorsku je znám „stužkový tanec“, při němž se dívky a chlapci drží stužky přivázané k věnci. Při každé otáčce se k sobě přibližují blíž a blíž.

Vysoký smrkový máj, kterému lidé říkali král, vyrostl 1. května na každém náměstí či návsi, a dříve býval chloubou celého města. Zdobily ho barevné fábory a bývalo chlapskou ctí krále hlídat ve dne v noci. Často se ho muži ze sousední vesnice snažili porazit a odnést si ozdobený vršek s věnečkem. To byla pro místní velká potupa. Připravilo je to koncem měsíce o veselou zábavu spojenou s kácením máje a dražbou věnečku.

Dnes se kradou máje jen výjimečně a také tance nebo lidové jarmarky, které se pod nimi pořádají, mívají jiný charakter než dřív. Většinou jsou spojené s ukázkami řemesel, ochutnávkou vín a vystoupením folklorních souborů.

Komentáře jsou zavřené.