RSS

Přihlásit se

Jevíčko
19. 5. 2021, 1.34
Jasno
Jasno
8°C
Aktuální tlak: 1010 mb
Vlhkost: 80%
Rychlost větru: 3 m/s ZJZ
Východ slunce: 5.03
Západ slunce: 20.37
 

Změna úředních hodin

Od 1.9. 2019 do odvolání se z organizačních důvodů mění úřední hodiny OÚ Biskupice, a to :

úterý: 8.00 – 11.00
12.00 – 15.00

středa: 8.00 – 11.00
12.00 – 15.30

Děkujeme za pochopení.

Biskupické rekord

Certifikát k rekordu

Vítěz soutěže Vesnice roku – Modrá stuha

Modrá stuha Vesnice roku 2010

Odkazy

  • Czechpoint – úřady na dlani
  • Elektronický portál územních samospráv
  • Linka důvěry
  • Města a obce online
  • Portál Evropské unie
  • Portál Regionálních Informačních Servisů
  • Portál veřejné správy České republiky
  • Turistický portál Východních Čech

Kronika Petra Přichystala – l.p. 1922

Autor wolf ~ Prosinec 2nd, 2009

Do rukou se mi dostala nedocenitelná publikace, památník-kronika rodiny Přichystalové, z Libštejna, kterou založil roku 1922 Přichystal Petr, narozen roku 1889 na Libštejně. Z hlediska historického je velkým přínosem pro naši obec, proto bych chtěl, jak mi to čas na přepisování dovolí, celou kroniku publikovat a minimálně jednou týdně zde prezentovat. 

 

Biskupice u Jevíčka v r. 1145 (strana 103)

  We cannot display this galleryV dějinách Moravy uvádí Dr. Reda Dudík, moravský histograf, kněz, rodák z Kojetína na Moravě, k roku 1145 přepadení Olomouckého biskupa Jindřicha Zdika u Úsobrna (vlastně v Jaroměřicích), jak je zaznamenal vrstevník biskupův „Pražský kanovník Vincenc.“
  Roku 1145 v lednu podstoupil p. Jindřich, biskup moravský, spolu s knížetem Olomouckým Ottou cestu do Říma. Na pomezí zemském Moravy a Čech (neboť jel z Prahy, maje dříve poradu s knížetem Českým Vladislavem II.) po silnici Litomyšlské ke Svitaváma a k Úsobrnu, země panské to, k celní stanici, přitovaryšil se k němu, pln pokrytecké mírumilovnosti a lásky, Znojemský Kníže Kunrát a prosil ho za přímluvu, aby od Knížete Vladislava, zase přijat byl na milost.
  Jak doprovázel biskupa, až k celní stanici Úsobrnu, načež se na oko vzdálil. Biskup ale přenocoval v Jaroměřicích. V noci ale sebral se na biskupa jako na nepřítele se svými soudruhy, aby vrchního pastýře buď zabil, nebo zajal. Biskup ale vyrušen ze spánku zpěvem válečným, skryl se mimo dvorec a tak se zachoval. Vojáci pak Kunrátovi o koně a peníze, biskupa oloupili a dvorec zapálili.
Zatím, když odjeli, nějaký sedlák hledal téže noci voly a přišel až na místo, kdež biskup zimou skřehlý ležel.
  Ten ho poznal co jednoho ze svých lidí, potichu ho zavolal a žádal, aby otec jeho „Gvozda“ s vozíkem a potahem k němu přijel. Oba pak přišli s koněm a nad pánem svým hnuti útrpností posadili biskupa na koně, obalili nohy jeho senem, selskými šaty ho oděli a vedli obklikami do Litomyšle.
Dle této události lze souditi, že Biskupice u Jevíčka roku 1145 již byly, ježto biskup Zdik v Jaroměřicích se setkal s jedním ze svých lidí, jehož i jméno znal, jiná pak dědina v okolí Jaroměřic, biskupu Olomouckému, nikdy nepatřila.
  Biskupice mají své jméno od svého zakladatele, biskupa Olomouckého.
Z téže doby, na ochranu Biskupických poddaných a k dočasnému obývání biskupa Olomouckého, když zavítal se podívat na své biskupské panství, vystavěn hrad „Plankenburg.“
  We cannot display this galleryHrad ten nazývá lid „Starým Zámkem,“ ležel jihovýchodně od Biskupic mezi nynejší osadou „Libštejnem“ a Nectavou.Nyní na tom místě jest les a jen z nahromaděného kamení a zvláštního útvaru toho kopce, soudit možno, že tam za dávných časů stál menší hrad.
  Roku 1290 byl již zpustošen. Několik tisíc kroků od starého zámku, směrem severním, jest návrší lesem porostlé, jemuž se říká „Hrádek,“ tam, když hrad Plankenburg byl zpustošen, vystavěna malá tvrz, jež ovšem svým časem, též zpustla a rozkopána byla.
Jisto tedy jest, že Biskupice patřily Olomouckému biskupství.

Úryvky z kroniky Petra Přichystala, rodáka z Libštejna, strana 103-105.

Pokračování příště …

Komentáře jsou zavřené.