RSS

Přihlásit se

Jevíčko
28. 11. 2020, 11.27
Částečně slunečno
Částečně slunečno
1°C
Aktuální tlak: 1020 mb
Vlhkost: 100%
Rychlost větru: 1 m/s SSZ
Východ slunce: 7.24
Západ slunce: 15.57
 

Změna úředních hodin

Od 1.9. 2019 do odvolání se z organizačních důvodů mění úřední hodiny OÚ Biskupice, a to :

úterý: 8.00 – 11.00
12.00 – 15.00

středa: 8.00 – 11.00
12.00 – 15.30

Děkujeme za pochopení.

Biskupické rekord

Certifikát k rekordu

Vítěz soutěže Vesnice roku – Modrá stuha

Modrá stuha Vesnice roku 2010

Odkazy

  • Czechpoint – úřady na dlani
  • Elektronický portál územních samospráv
  • Linka důvěry
  • Města a obce online
  • Portál Evropské unie
  • Portál Regionálních Informačních Servisů
  • Portál veřejné správy České republiky
  • Turistický portál Východních Čech

Masopustní tradice v obci

Autor wolf ~ Únor 16th, 2010

Tak, jako každý rok, i letos jsme u nás v Biskupicích oslavili Ostatky – Masopust.  Organizátorem Masopustu je místní organizace ČČK, za což jim patří velké poděkování, protože jen málo obcí regionu tuto tradici udržuje. Abychom to vzali ale popořádku, masky se sešly po poledni na návsi a kolem 13 hodiny nabral celý průvod směr starostův dům. Zde se žádalo o povolení k Masopustnímu průvodu a až po starostově svolení se mohlo dále pokračovat. U každého domu se hrálo, zpívalo, tancovalo a hodovalo, na posilněnou kořalečka (jen u těch zletilých :). Kdo mohl, přispěl do kasičky, kterou nesl medvěd a na oplátku byl pozván na slavnostní pochování Basy, které letos proběhlo v hospodě U Zechů,  Protože jsme obec hodně členitá, se čtvrtí Flintór a osadou Libštejn (Zálesí), není divu, že průvod končil až ve večerních hodinách a všichni byli celí „hocaplovaní“. Ale zvládli to všichni a na oplátku se mohli těšit na teplý čaj a něco na zakousnutí a samozřejmě na bohatou tombolu !!!
Tato doba oslav, hodování, karnevalů a novodobě i plesů začíná na Tři krále a končí Popeleční středou (17.2. 2010). Pak následuje čtyřicetidenní doba půstu, která končí Velikonocemi.  A tak se poslední hodování slavilo v (do) úterý, probíhaly Masopustní průvody, ukončovala se plesová sezóna  (Šibřinky) atd.   
Na Popeleční středu se ještě mohli konzumovat mastné rohlíky s kávou nebo mlékem a kořalečkou. Oběd však byl už přísně postní, např. čočka s vajíčkem, sýr, chleba, vařená krupice, pečené brambory aj.
Níže můžete vstoupit do fotogalerie Masopustu a nasát atmosféru dávných časů. A pokud by Vám to nestačilo, rozhodně zavítejte příští rok do Biskupic a staňte se třeba pirátem či vílou a oslavte s námi svátky Masopustu.

Vstup do fotogalerie

Odejít a odpovědět