RSS

Přihlásit se

Jevíčko
24. 9. 2020, 10.02
Převážně oblačno
Převážně oblačno
16°C
Aktuální tlak: 1010 mb
Vlhkost: 85%
Rychlost větru: 1 m/s JJZ
Východ slunce: 6.43
Západ slunce: 18.46
 

Změna úředních hodin

Od 1.9. 2019 do odvolání se z organizačních důvodů mění úřední hodiny OÚ Biskupice, a to :

úterý: 8.00 – 11.00
12.00 – 15.00

středa: 8.00 – 11.00
12.00 – 15.30

Děkujeme za pochopení.

Biskupické rekord

Certifikát k rekordu

Vítěz soutěže Vesnice roku – Modrá stuha

Modrá stuha Vesnice roku 2010

Odkazy

  • Czechpoint – úřady na dlani
  • Elektronický portál územních samospráv
  • Linka důvěry
  • Města a obce online
  • Portál Evropské unie
  • Portál Regionálních Informačních Servisů
  • Portál veřejné správy České republiky
  • Turistický portál Východních Čech

Orientační běh Cena Střední Moravy 2015

Autor wolf ~ Srpen 29th, 2015

Od 3. do 6. července naše obec hostila velký závod – Cenu Střední Moravy 2015 v orientačním běhu. Závod pořádal Klub orientačních běžců Konice.
Orientační běh (zkratka OB, angl. Orienteering) je sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou. Účastníci na startu obdrží mapu, obvykle terénu, který neznají. Na mapě jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), která mají účastníci nalézt v určeném pořadí. Závodní orientační běh je sport, při kterém závodníci postupně co nejrychleji oběhnou všechny kontroly na své trati. Tratě jsou připraveny v různé obtížnosti a délce a rozděleny do tzv. kategorií podle pohlaví a věku závodníků např. D45 (ženy od 45 do 50 let a starší). Závodníci při OB běhají většinou mimo cesty a překonávají terénní překážky. Kolébkou orientačního běhu je Skandinávie, která má pro něj ideální podmínky – rozlehlé lesy a orientačně náročné terény. První závod v OB se uskutečnil 31. října 1897 v norském Oslu. Zúčastnilo se jej 8 mužských startujících, kteří soupeřili na trati dlouhé 10,5 km se 3 kontrolami. Postupně se rozšířil také do Švédska a Finska, kde během první poloviny 20. století vznikly národní svazy, systém soutěží atd. Do dalších míst Evropy a světa se začal šířit až ve druhé pol. 20. stol. Do Česka (resp. tehdejšího Československa) se orientační běh dostal zásluhou turistů, kteří přivezli zkušenosti právě z pobytu ve Skandinávii. Vytvořili však svou variantu vycházející více z turistiky – vícečlenné hlídky, zátěž, ústní zkoušky, zákaz běhání. Prvky turistiky ale postupně mizely a na základě mezinárodních kontaktů se sport přibližoval skandinávskému pojetí.
Závodu CS Moravy se zúčastnilo na 350 závodníků, závodilo se v Jevíčku sprint, Biskupice 2x klasická trať, a v Drválovicích krátká trať. V Biskupicích měli závodníci a jejich doprovod na louce u Salaše kemp, kde odpočívali a přespávali, na Střelnici měli cíl závodů, jídelnu s občerstvením a relaxační zóny. Sám jsem si závod vyzkoušel, 2 etapy, cca 4 km vzdušnou čarou, závod byl i přes znalost domácího prostředí náročný, velké převýšení a velké teplo, kdy se jazyk doslova lepil na patro. Ale doběhl jsem a k mému úžasu na dobré pozici, v první třetině. Tak přece jenom je znalost prostředí důležitá, když se nebloudí 🙂
Musím říci, že orienťáci jsou velice vzorní a ekologičtí, protože na louce po ukončení CSM nezbyl ani papírek. A jsou také velice přátelští a veselá kopa lidí. Děkuji Mirkovi Hlavovi, že se rozhodl uskutečnit takový závod u nás v našem kraji.

Zdroj: wikipedia
Filip Procházka

Odejít a odpovědět